Lucemburská Jemnice

20.04. 2023
Lucemburská Jemnice

Před Velikonocemi, v úterý 4. dubna, jsme se se šesťáky a sedmáky přenesli do středověku, do doby, kdy se v českých zemích zakládala středověká města. V rámci projektu Lucemburská Jemnice, který pro žáky a žákyně jemnické základní školy připravily pí. Jana Lochmanová a pí. Pavla Beránková, se děti seznámily s postavením Jemnice za vlády Lucemburků a se životem obyvatel ve středověkém městě.

Na začátku programu se všichni rozdělili do skupin, v nichž po celou dobu pracovali. Každé družstvo představovalo určitou skupinu obyvatel ve městě, např. horníky, tkalce, řezníky, zlatníky apod. Poté následovala krátká přednáška mapující důležité události v českých zemích za vlády Lucemburků a významné milníky týkající se Jemnice. Žáci a žákyně se dozvěděli také spoustu zajímavých informací o životě lidí ve středověkém městě, o tehdejší módě, stravě, bydlení.

V druhé části programu skupiny plnily úkoly, ty pro ně byly připraveny na stanovištích, a snažily se tím získat co nejvíce bodů do celkového hodnocení. Jejich členové se naučili středověký tanec, oblékli se do gotického oděvu, napsali dopis králi, v němž žádali o udělení privilegií, nakreslili erb svého povolání, vyzkoušeli si, jak se píše brkem a tuží, hádali názvy plodin, přiřazovali k pojmům obrázky a skládali, co k sobě patří, měli správně určit středověkou mapu Jemnice a v ní vyznačit důležité body, seznámili se s některými zbraněmi, potěžkali si drátěnou košili.

Na závěr byly vyhodnoceny nejlepší skupiny, přečetli jsme si dopisy pro krále a zatančili si společně středověký tanec, který jsme se naučili.

Projektový den se vydařil, a protože jsme v jeho průběhu hlavně soutěžili a bavili se, ani jsme si neuvědomili, že se vlastně učíme.

Akci podpořil Opobchod R. Křivánka, Odbor kultury a MAS Jemnice. Děkujeme pí. Janě Lochmanové a pí. Pavle Beránkové za jeho přípravu a těšíme se na další spolupráci.

Marcela Kovárníková