Noční pozorování oblohy s deváťáky

27.06. 2024
Noční pozorování oblohy s deváťáky

V noci z 18. na 19. 6. 2024 jsme se s 15 deváťáky vydali prohloubit své astronomické znalosti a prozkoumat noční oblohu. K pozorování jsme měli k dispozici dva hvězdářské dalekohledy, dva triedry a laserová ukazovátka, kterými bylo možno přesně ukázat na jednotlivé objekty. Všichni už lehce umíme najít Velký vůz, pomocí něho Polárku v Malém voze i Kasiopeiu. Na dvojhvězdě Mizar-Alkor z Velkého vozu jsme si vyzkoušeli svůj zrak, poté jsme si ji přiblížili i v dalekohledu. I když nám zezačátku kazil pozorování svítící Měsíc a prolétající mraky, rozeznali jsme nejvýraznější hvězdy z Letního trojúhelníka a pomocí nich našli souhvězdí Lyry (Vega), Labutě (Deneb) a Orla (Altair), mezi nimi Šíp a Delfína v Mléčné dráze, která se táhla přes oblohu, a spoustu dalších souhvězdí. Zaostřili jsme i na krátery na Měsíci, které jsou nejlépe pozorovatelné na tzv. terminátoru (hranici mezi světlem a stínem). Podařilo se nám v dalekohledu „ulovit“ i Galaxii v Andromedě (M31) svítící jako mlhavý mráček i kulovou hvězdokupu v souhvězdí Herkula (M13). Pomocí aplikace Skymap, kterou si můžete stáhnout do mobilu i vy, jsme si zobrazili i další objekty, souhvězdí zvěrokruhu i polohu Slunce nízko pod obzorem. Naučili jsme se odhadovat úhlové vzdálenosti objektů na obloze a díky tomu i určit, za jak dlouho zapadnou za obzor. Po 1 h ranní vyšel nad obzor i Saturn, v dalekohledu byl zřetelný i jeho prstenec a největší měsíc Titan. Po celou noc nám hlavami prolétávaly umělé satelitní družice a několik meteorů ("padající hvězdy").

Velké poděkování paní učitelce Feldbábelové za to, že v hektickém období konce školního roku neváhala obětovat spánek a zasvětila zájemce do tajů noční oblohy.

Časopis Jemňáček - letní vydání

Přečtěte si prázdninové - již 45. - vydání našeho školního časopisu Jemňáček.