Volba povolání - cyklus Řemeslo má zlaté dno

02.10. 2016
V rámci Roku řemesel Kraj Vysočina inicioval natočení cyklu dokumentů ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO. Jedná se o 5 samostatných dokumentů – truhlář, kovář, obkladač, sklář a krejčí, jsou to řemesla, která chybí na pracovním trhu a je po nich zvýšená poptávka. Každý z představených řemeslníků je mistrem svého oboru a mohou být vhodným příkladem pro žáky, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání.
Blanka Matragi je celosvětově uznávanou celebritou a jednoznačně nejúspěšnější českou módní návrhářkou. Paní Matragi ve svém dokumentu říká, že v zahraničí není běžné mít možnost vystudovat v podstatě jakékoliv řemeslo tak, jak je tomu v České republice. Ona, která obléká princezny, vzdává hold řemeslu, ruční práci a radí mladým, ať se jdou vyučit – protože to je základ, který budou moci kdekoliv uplatnit. Truhlář Lubomír Slavík je bývalý kapitán fotbalového týmu FC Vysočina, který i když hrával první ligu, chodil do truhlárny a vylepšoval svůj řemeslný um. Kovář Luboš Jan se vyznává z lásky k materiálu a říká, že vyučený člověk může kovat sám doma, nebo najít uplatnění ve velké firmě.
Každý z dokumentů je i o nejdůležitějším pocitu řemeslníka, a to, že za ním zůstává něco hmatatelného, praktického, hezkého, což ne každá profese může říci. Uspokojuje je, že je za nimi vidět skutečný výrobek a s ním spojený kus práce.
You tube:
Ke stažení: