Jazykový kurz v Anglii

10.11. 2015
Jazykový kurz v Anglii

Z výzvy č. 56 MŠMT byla podpořena klíčová aktivita Zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt pro žáky. Čtyřicet žáků naší školy tak mohlo na konci října zdarma využít této jedinečné šance a navštívit významná místa střední a jižní Anglie a zároveň si ověřit a zdokonalit své jazykové schopnosti ve výuce jednak ve skupinách s rodilými mluvčími, ale i v komunikaci v místních rodinách. Jako místo pro pobyt jsme zvolili Stratford nad Avonou, druhé nejnavštěvovanější město v Anglii, proslavené jako místo narození největšího dramatika Williama Shakespeara. Centrum Stratfordu nás nadchlo množstvím pečlivě udržovaných polodřevěných středověkých domů, kaváren a obchůdků.

Ve Stratfordu probíhala v dopoledních hodinách výuka. Žáci byli rozděleni do 3 skupin podle pokročilosti. Každý den byli hodnoceni známkou za snahu, správné použití angličtiny a také za chování. Většina žáků byla hodnocena výborně nebo velmi dobře. Kromě toho nám místní učitelé na závěr výuky sdělili svoje postřehy. Opravdu nešetřili chválou nad tím, jak milí, mimořádně dobře vychovaní a velmi dobře jazykově vybavení jsou žáci naší základní školy. Podobná slova uznání jsme si pak vyslechli, když se „náhradní rodiče“ naposled loučili se svými dočasně adoptovanými dětmi.

V odpoledních hodinách jsme se vydávali na výlety do blízkého, či vzdálenějšího okolí. První den to bylo město Worcester s katedrálou z 12. století, ve které je pohřben anglický král Jan Bezzemek. Z Worcesteru jsme se vydali do oblasti Malvern Hills, místa s velmi dlouhou geologickou historií. Nejstarší útvary zde údajně vznikaly již před 670 miliony let. Při cestě na jeden z vrcholů jsme se osvěžili léčivým pramenem svaté Anny, St. Anne’s Well. Není divu, že toto místo inspirovalo pro své příběhy takové autory jako C. S. Lewis nebo J. R. R. Tolkien.

Následující den jsme strávili v místě našeho přechodného bydliště. Ve Stratfordu jsme nejdříve navštívili jednu z nejznámějších atrakcí, největší motýlí farmu v celém Spojeném království. Další cesta již směřovala do kostela Svaté trojice, který je místem posledního odpočinku W. Shakespeara a dál k jeho rodnému domu, kde se pravděpodobně 23. dubna 1564 narodil.

Ve středu 28. října jsme využili krásného podzimního počasí k cestě do městečka Woodstock nedaleko Oxfordu. Naším cílem však nebylo samotné město, ale místní Blenheimský palác, rodiště Sira Winstona Churchilla, zapsaný v roce 1987 na seznam světového dědictví UNESCO. Samotné budovy z počátku 18. století patří k největším stavebním komplexům v Anglii a rozsáhlý park reprezentuje typický anglický park. Jeho kulisy jsou využívány při natáčení mnoha filmů, nejnověji pak v aktuální bondovce Spectre.

Čtvrtek jsme zahájili procházkou po typické vesničce anglického venkova Borton-on-the-Water. Zdejší největší zajímavostí je dokonalý, do detailu vyvedený, kamenný model samotné vesnice v měřítku 1:9. A pak jsme už pokračovali do univerzitního města Oxfordu. Část naší výpravy se vydala do univerzitního muzea Pitt Rivers a druhá skupina do Ashmoleova muzea umění a archeologie, nejstaršího univerzitního muzea na světě. A společně jsme pak pokračovali do New College, jedné z nejstarších kolejí univerzity v Oxfordu, založené roku 1379. Děti se tu nejvíce těšily na zahradu, v níž se natáčela scéna z Filmu Harry Potter a Ohnivý pohár.

První a poslední den jsme poznávali Londýn, procházeli jsme místními parky, prodírali se rušnými ulicemi, cestovali proslulým nejstarším metrem na světě, „byli jsme nad věcí“ v lanovce Emirates Air Line a celé město jsme viděli z Londýnského Oka. Historie na nás dýchla v Londýnském Toweru a Petra Čecha jsme si přáli potkat na Stadionu fotbalového Arsenalu. Nepotkali. I přesto to byl úžasný zážitek, stejně jako celý týden. Nezbývá než doufat, že podpora výuky cizích jazyků formou studijních pobytů pro žáky bude pokračovat i v budoucnosti.