Projekt Historie židovské obce v Jemnici

18.05. 2022

Ve středu 4. května se nám znovu ozvláštnila výuka o zajímavý projekt s názvem Historie židovské obce v Jemnici. Projekt se týkal 8. a 9. ročníků a pojednával o židovské obci v Jemnici.

V kulturním domě jsme si vyslechli velice zajímavou přednášku o jemnických židovských rodinách, o jejich původu, o továrnách a obchodech, které tu měli, a především o jejich nešťastném osudu za druhé světové války. Židé to zde však neměli jednoduché nikdy, dokonce se měla postavit brána pevně oddělující židovskou obec od města. Dvacáté století pro ně začalo nadějně a stali se z nich rovnoprávní, plnohodnotní občané. Žila zde rodina cukrářů, na místě dnešní Jemči stála továrna na mýdlo a měli jsme zde i doktora. Za druhé světové války je však začaly transporty převážet do různých táborů na smrt. Zde jsme si vyslechli příběh jemnických židovských odbojářů, Židů, kteří se museli s celou rodinou i v zimě schovávat v seně u milosrdného souseda nebo rodiny Kohnových.

Po přednášce jsme dostali úkol vyrobit si vlastní židovskou hvězdu, doplnit příběh ke jménu nějaké osoby, kterou jsme dostali, naplnit cestovní kufr do 50 kg a vytvořit jakýkoli předmět vážící se k tématu. Zde jsme zapojili svoji fantazii a mohu přísahat, že se výtvory opravdu povedly. Poté už jsme si je jen odprezentovali a projekt skončil.

Opět jsme si však prohloubili vzdělání a zjistili jsme něco o svém městě.

Marie Nekulová, žákyně 9. B